Dzień dobry! Dzisiaj wskakujemy na warsztaty w klasie 3B w Szkole Podstawowej nr 1 w Częstochowie. Warsztaty odbyły się pod hasłem "Wielkanoc w stylu eko" i rozmawialiśmy o tym, jak dawniej szykowano domy na te wiosenne święta. Bo przecież wiemy, że dawniej nie było gotowych pisanek, szklanych zajączków i kosmatych baranków.
Co zatem było? Baranek z masła, palmy z wierzbowych witek, kolorowe wycinanki i pająki z naturalnych słomek. Dawniej święto to było mocno związane ze zmianą pór roku i obchodzone w dniu rozpoczęcia astronomicznej wiosny. Było to święto radości, powitania wiosny i jasnych, długich dni.
Jedną z ozdób przygotowywanych z okazji tego święta były pająki - konstrukcje ze słomek, bibuły i wydmuszek jaj. Miały różne kształty, formy i wielkość w zależności od umiejętności twórczyni. Pająki miały przyciągać urodzaj i szczęście, więc gospodynie bardzo się starały!
My wykorzystaliśmy papierowe słomki do stworzenia geometrycznej bazy. A było to pewne wyzwanie dla trzecioklasistów, bo sznurki i supełki w ogóle nie chciały współpracować ;) Potem już było łatwiej. Zdobiliśmy pająki kolorowymi wstążeczkami, bibułką i kwiatkami z bibuły. Każdy pająk inny, jak jego twórca. Każdy równie piękny i kolorowy!
Przy tak dużej grupie zajęcia trwały prawie dwie godziny, ale czas tak szybko minął! Jak zawsze było mnóstwo emocji. Dzieciaki są wyjątkowe i mają niesamowitą energię. Dziękuję, że po raz kolejny miałam możliwość z Wami pracować!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz