Szanowni Państwo, zanim przygotuję i opublikuję roczne sprawozdanie dla Ministra - przygotowałam już sobie podsumowanie działalności Fundacji Suma Wszystkiego w roku 2023.
Jak już wielokrotnie wspomniałam, w ubiegłym roku dość mocno skupiłam się na poszukiwaniu siedziby dla organizacji. Podjęłam też współpracę z Pracownią Arteterapii, z którą wspólnie miałam realizować cel promowania kreatywnego spędzania czasu poprzez rozmaite warsztaty twórcze dla dzieci. Dlatego też zabrakło już czasu i przestrzeni na inne działania.
A świat, jak to świat - miał swoje plany. Nie ma lokalu, a w związku z różnymi okolicznościami współpraca z Pracownią Biały Kuglarz została zakończona.
Nie przedłużając poniżej załączam do Waszej informacji całe podsumowanie działań Sumy. Zapis pochodzi z Protokołu z posiedzenia Zarządu Fundacji z dnia 10.12.2023.
Omówienie realizacji celów statutowych Fundacji Suma Wszystkiego.
Cel: promowanie kreatywnego spędzania wolnego czasu, promowanie rękodzieła i drobnego rzemiosła oraz edukacja ekologiczna poprzez zajęcia twórcze – zachęcanie dzieci i dorosłych do twórczości z wykorzystaniem surowców z odzysku.
Sposób realizacji:
- Styczeń 2023 dwudniowe warsztaty dla dzieci w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Koninie, gmina Rędziny podczas ‘Akcji Zima’. Warsztaty odbyły się dzięki Stowarzyszeniu Wspierania Przedsiębiorczości i Innowacji Społecznych "Made" oraz Fundacji CEMEX Budujemy Przyszłość. Tematem zajęć były: problemy z opakowaniami jednorazowymi oraz skutki zjawiska fast fashion. W trakcie warsztatów powstały torby z koszulek t-shirt oraz breloczki i biżuteria z tasiemek, sznurków i korali. (Odpłatna działalność statutowa; cel: działalność oświatowa; ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego; działalność na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży).
- Kwiecień 2023 - warsztaty w klasie 3B w Szkole Podstawowej nr 1 im. Zdobywców Przestworzy w Częstochowie. Zajęcia odbyły się pod hasłem ‘Eko Wielkanoc’. Rozmawialiśmy o kulturze staropolskiej i tradycjach wielkanocnych. Podczas zajęć powstały ludowe pająki. (Nieodpłatna działalność statutowa; cel: działalność oświatowa; działalność kulturalna; podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej).
- Czerwiec - sierpień 2023 - współpraca z Pracownią Arteterapii Biały Kuglarz. Prowadzenie warsztatów dla dzieci z użyciem surowców z odzysku. Prowadzenie warsztatów dla młodzieży - tworzenie spersonalizowanych toreb na zakupy. Dyskusja na temat wpływu jednorazowych opakowań na środowisko. Udział i pomoc w organizacji spotkania z Izabelą Plewą - artystką amatorką. (Odpłatna i nieodpłatna działalność statutowa; cel: działalność kulturalna; działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych; działalność na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży).
- Wrzesień 2023 - udział w obchodach dwudziestolecia Stowarzyszenia YAVA. Prowadzenie animacji dla dzieci. Zorganizowanie stoiska, na którym z surowców z odzysku robiliśmy prace plastyczne pod hasłem ‘Podwodny świat’. (Odpłatna działalność statutowa; cel: działalność kulturalna; działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych; działalność na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży; działalność na rzecz osób niepełnosprawnych).
Sposób realizacji:
- Współpraca z Fundacją Deszczu Kropelką i Fundacją Always More przy akcji z okazji Dnia Mamy dla samotnych mam przebywających w Schronisku dla Kobiet z Dziećmi w Katowicach. Fundacja Suma Wszystkiego podarowała akcesoria do włosów z pracowni Tyci Kraft. (Nieodpłatna działalność statutowa).
- Stała współpraca z Fundacją Deszczu Kropelką. W pracowni Tyci Kraft przerabiane są niechciane ubrania z obu butików charytatywnych na gumki do włosów. Dochód z ich sprzedaży przeznaczany jest na realizację celów statutowych. (Odpłatna działalność statutowa).
- Podarowanie Fundacji Deszczu Kropelką wyrobów z pracowni Tyci Kraft na Grudniową Loterię. Dochód z wydarzenia przeznaczony będzie na rozwój działalności Fundacji Deszczu Kropelką.
- Podarowanie Fundacji Po Drugie z Warszawy wyrobów z pracowni Tyci Kraft. Fundacja Suma Wszystkiego przekazała: plecaki 6 szt., torby 3 szt., nakrycia głowy 5 szt. Wszystkie podarowane przedmioty trafia do podopiecznych Fundacji Po Drugie - młodzieży borykającej się z problemem uzależnień i bezdomności. (Nieodpłatna działalność statutowa.)
Omówienie działań podjętych na rzecz stworzenia Artystycznego eko ośrodka, który miał się stać siedzibą Fundacji, miejscem spotkań i warsztatów oraz miejscem na butik charytatywny.
Niestety nasze starania o lokal z zasobów Gminy zakończyły się niepowodzeniem. Składaliśmy wnioski zarówno o wynajem na drodze negocjacji stawki czynszu, jak i w trybie bezprzetargowym w celu uzyskania stawki preferencyjnej zgodnie z Zarządzeniem nr 524.2019 Prezydenta Miasta Częstochowy §3 ust.2 pdpk.3 z uwzględnieniem stawek obowiązujących w trybie bezprzetargowym: Załącznik nr 5 do ww. Zarządzenia. Nasze wnioski były notorycznie odrzucane.
Złożyliśmy również wniosek do Częstochowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej “Nasza Praca” o wynajem lokalu na warunkach preferencyjnych. Zarząd Spółdzielni uznał jednak naszą działalność statutową za działalność zarobkową i niewystarczającą (za mało społeczną) do współpracy na warunkach preferencyjnych.
Wynajem na rynku komercyjnym jest dla Fundacji nieosiągalny ze względu na koszty. Naszą intencją jest realizowanie celów statutowych i przeznaczanie środków na te działania, a nie na opłaty.
W związku z powyższym Fundacja Suma Wszystkiego kończy rok bez lokalu na stworzenie siedziby organizacji oraz ‘Artystycznego eko ośrodka’.
Omówienie działalności butiku charytatywnego Fundacji, dzięki któremu realizowany jest cel: działania na rzecz ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.
Omówienie działalności butiku charytatywnego Fundacji, dzięki któremu realizowany jest cel: działania na rzecz ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.
W tym roku otrzymaliśmy od naszych darczyńców sporo darowizn rzeczowych. Głównie była to odzież damska i dziecięca, ale również artykuły dekoracyjne i rozmaite surowce do wykorzystania w pracowni Tyci Kraft.
Prowadząc butik realizujemy istotny cel: działamy na rzecz ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego. Za pośrednictwem naszej strony, konta na Vinted, kont w SM oraz podczas Garażówek wprowadziliśmy do drugiego obiegu kilkadziesiąt używanych ubrań, książek, artykułów wyposażenia domowego.
Nawet odzież, która w naszej ocenie nie sprzeda się w butiku Fundacji nigdy nie ląduje na śmietniku! Wysyłam paczki do organizacji ‘Ubrania do oddania’. Obecnie oddaliśmy już ok 100 kg odzieży.
Biorąc pod uwagę, że butik działa nadal tylko on-line jest to ogromny sukces.
Dodatkowo włożony został ogrom pracy w samodzielne pozycjonowanie strony www, promowanie butiku w social mediach oraz w reklamowanie usług Fundacji tzw. pocztą pantoflową.
Omówienie innych działań i dopełnionych formalności:
- 02.01.2023 - 30.06.2023 Współpraca z wolontariuszkami: Klaudią Bernacką i Dominiką Radkowską (realizacja celu: promocja i organizacja wolontariatu). Zadaniem wolontariuszek było napisanie i zredagowanie opisów merytorycznych na stronę internetową sklepu www.sumawszystkiego.pl. Dzięki ich wsparciu prace nad stroną zostały zakończone. Wolontariuszki bardzo dobrze i terminowo wykonały swoje zadanie.
- Lipiec 2023 – dzięki współpracy z JOWES Częstochowa zgłosiliśmy wyroby pracowni Tyci Kraft do programu Orlen S.A. Czym jest ten program: “Z inicjatywy Departamentu Ekonomii Społecznej Została zapoczątkowana współpraca z Orlen S.A. w obszarze ekonomii społecznej. Od 1 lipca pod wspólnym hasłem "Rękodzieło serca dzieło. Wspieraj z nami miejsca pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym" na wybranych stacjach w sprzedaży dostępne są produkty podmiotów ekonomii społecznej, w tym przedsiębiorstw społecznych.” Przygotowaliśmy - zgodnie z wytycznymi – wybrane produkty z pracowni i przekazaliśmy do JOWES, który pośredniczy w realizacji projektu. Odpowiedź w tej sprawie w załączeniu do protokołu posiedzenia (Załącznik nr 1).
- Wrzesień 2023 - Udział w szkoleniu online Akademii Zamówień Publicznych nt.: “Prawo zamówień publicznych z perspektywy oferenta dla pracowników podmiotów ekonomii społecznej”.
- W tym roku uruchomiliśmy drugą stronę Fundacji – blog. Adres: fundacjasumawszystkiego.blogspot.com. Blog został uzupełniony w krótkie relacje ze wszystkich dotychczasowych wydarzeń. Jest to miejsce, w którym możemy coś więcej napisać w temacie działań Fundacji, pracy ‘za kulisami’.
- Przygotowane zostało Sprawozdanie z działalności Fundacji do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz